Gelişmiş dijital baskı ve üretim teknolojileri üreticisi DURST (Brixen, İtalya), İspanya’da bulunan “Printeos Group”un dijital üretime geçiş için DURST Tau 330 RSC UV-InkJet tek geçişli dijital etiket baskı sistemine yatırım yaptığını açıkladı.

Kendinden yapışkanlı etiket üretiminde Avrupa’da söz sahibi olan Printeos Group, üç yıl önce satın aldığı İspanya’nın güneydoğusunda kurulu Murcia’da bulunan “Adhesivos del Segura” firmasının faaliyet alanını dönüştürmek için DURST Tau 330 RSC sistemini seçti. 1986 yılında kurulan Adhesivos del Segura, Murcia’nın gıda endüstrisindeki son genişlemenin paralelinde bir önceki yıla göre büyüme kaydetti. Firma halen 154 kişi istihdam etmekte ve gıda, kozmetik, sanayi ve sağlık sektörlerinde lider markalarla çalışmaktadır.

Dijital baskı, Printeos Group’un etiket pazarı için orta ve uzun vadeli stratejisinde önemli bir rol oynayacak ve bu nedenle Adhesivos del Segura İspanya’da büyümeye öncülük etmesi için seçildi. Printeos Grubu Etiket Bölümü Müdürü Carlos Coll, satın alma sonrası ilk adımın dijitalleşme sürecine başlamak olduğunu açıkladı. Bir anket yapıldı ve 15 seçenek değerlendirildi. “Karşımıza üretken kapasitesi ve düşük işletme maliyetleri nedeniyle InkJet teknolojisinin en uygun seçenek olduğunu fark ettik” dedi.

Durst Tau 330 RSC, operasyonun endüstriyel, yüksek hacimli yaklaşımını desteklediği için seçildi. Coll devamla; “İlk hedefimiz, ilk yıl Adhesivos del Segura üretiminin en az% 10’unu dijitalleştirme kapasitesine ulaşmaktı. Bu hedefe ulaşmak için yüksek kapasiteli sisteme ihtiyacımız vardı. İlaveten, çalıştığımız zorlu pazarlar daha yüksek bir kalite seviyesine ihtiyaç duyuyor ve günümüzde her InkJet çözümü bunu sağlayamıyor. Durst’un Tau RSC sistemleri, rakiplerin açık ara önünde yer aldı ve aynı anda her iki gereksinimi de karşılayabilen tek sistemdi.”

Ön baskı departmanından sorumlu ve dijital projenin başı olan Carlos Espinosa, kurulumun başarılı bir şekilde tamamlandığını teyit etti; “’Başlangıç aşaması’ hızlı ve basitti ve makine halen çift vardiyalı olarak çalışıyor” dedi. “Sistemde renk geçişleri ve ışık ve gölge yönetimi harika. Makine ayrıca müşterilerimizin gerçekten çok sevdiği canlı renkler sunuyor. ”

2.000 metrenin altındaki tüm siparişler artık Durst Tau’ya yönlendirildi ancak 4.000 metrelik rulo kullanımına izin veren büyük boy bobin çözücü ve sarıcı seçenekleri eklendiğinde, maksimum sipariş büyüklüğü önemli ölçüde artırılacaktır.

Coll sonuç olarak; “Gelecek gittikçe daha rekabetçi olacak.” Etiket sektörü %4 ile %6 arasında bir büyüme görmeye devam edecek. Printeos Group’un iddialı hedefleri var ve saygın oranlarda büyümeyi bekliyoruz, ancak bunu elde etmek için elimizden gelenin en iyisini yapmak ve gelecekte müşterilerin talep ettiği her türlü ihtiyacı karşılamak için hazırlıklı olmak zorunda kalacağımızı biliyoruz.”

Durst Etiket & Ambalaj Baskı Sistemleri Bölüm Müdürü Helmuth Munter şunları söyledi: “Printeos Grubu’nun keyif almasını beklediği pozitif büyüme, sektör için bizim parlak ileriye dönük, aydınlık bakış açımızı destekliyor. Bu kadar kapsamlı bir pazar değerlendirmesinden sonra, Printeous Group’un Tau 330 RSC’yi seçerek başarı yolunda ilerlemesini sağladık. Ekonomik dijital etiket baskısı artık artan sayıda etiketçi ve matbaalar için var ve hizmete hazırdır. ”