FESPA 2022’de Nazım Öztahtacı’dan çok aydınlatıcı bir açıklama

FESPA 2022’de etiket ve esnek ambalaj baskısı alanında yeni iş fırsatları sunuldu.

UĞUR Etiket/Türkiye Genel Müdürü Nazım Öztahtacı, Durst Tau RSC E ile ilgili deneyimlerini anlatıyor.

Nazım Öztahtacı’dan açıklamalar :

Merhaba. Ben Nazım.

Türkiye’de Uğur Etiket şirketinin sahibiyim.

2005 yılından bu yana etiket baskı işindeyiz.

Flekso ve ofset hatlarımız  mevcuttur.

Geçen yıl, müşterilerimizden gelen  kalite beklenti artışı ve kısa tirajlar nedeniyle, (ayrıca müşteriler kalitenin operatöre bağlı olmasını istemezler) etiket üretimi için dijital baskıya yatırım yapmaya karar verdik.

Geçen yıl, diğer tüm alternatifleri inceledikten  sonra, yüksek çözünürlük, canlı mod, düşük mürekkep tüketimi ve yazılımdan alınan destek  nedeniyle Durst’a karar verdim, çünkü iş akışı ve ripleme tamamen kendi yazılımlarına dahildir.

Makineyi Ocak 2022’ den bu yana kullanıyorum ve bu insanları tanıdığıma gerçekten çok mutluyum.

Read More

STAR ETİKET SÜSLEME VE DOKUNSAL İNKJET SİSTEMİ

Rekabette öne çıkan benzersiz etiketler üretin!

Dokunsal efektlerle deneyimi geliştirin, kişiselleştirilmiş bilgiler ve değişken veriler ekleyin.

STAR inkjet süsleme ünitesi, Ultimate Solutions Ltd tarafından, İngiltere’de geliştirilmiş ve üretilmiştir.İstenen etiket süsleme uygulamalarının çoğunu kapsayacak şekilde yepyeni bir uygulama yelpazesi sunan bir teknolojidir.

STAR inkjet süsleme ünitesi,ince metin ayrıntıları ve küçük grafik detayları için yüksek hassasiyette spot lak sunar. Bu kapsamlı çözüm, veri yönetimi ve baskı verilerinin hazırlanmasından süsleme biriminde çıktıya kadar olan süreçleri ve ayrıca ön maliyetlendirme ve raporlamayı içeren ayrı bir iş istasyonu sunar.

Ünite, 35 cm’ye kadar web genişliklerini ve dar genişliklerden maksimum baskı genişliğini kapsayan kısa ve orta vadeli dar web uygulamaları için tasarlanmıştır. 33 cm (13 inç), dakikada 20-50 metreye varan baskı hızında çalışır ve doğru kayıt ile ince çözünürlükte baskı yapar. Dakikada 50 metre hızında 3 gri seviyeli 720dpi x 720dpi baskı çözünürlüğü.

Bu haricen eklenebilen modül heyecan verici yeni baskı yetenekleri sunar ve 3D efektli dijital folyo, spot kaplama,  serigrafi ve braille baskı gibi dekoratif işlemlerin herhangi bir kombinasyonunu tek geçişte gerçekleştirebilir.

Bu inkjet teknolojisi sayesinde, daha düşük maliyetle yeni katma değerlere sahip en yüksek kalitede etiketler üretebilirsiniz:

 • Mat veya parlak efektler
 • Dijital spot kaplama
 • Yüksek yapılı lak ile dijital gofraj
 • Estetik izlenimi artıran dokunsal dekorasyon
 • Folyolarla metalik ve hologram efektleri
 • Uyarı üçgenleri
 • Braille baskı

Faydalar:

 • Toplam esneklik
 • Alet gerektirmez
 • Hızlı! Geleneksel serigrafi hızının 2 katı standart hız
 • Anında iş değişikliği
 • Son derece rekabetçi maliyet
 • Tüm malzemelerle uyumludur
 • Devreye alma sırasında malzeme tasarrufu
 • İnce ayrıntıları, keskin metinleri veya grafikleri yazdırır
 • Kusursuz yüksek yapılı katı alanlar ve koruyucu kaplamalar
 • Tam bir iş akışı çözümü ile kullanıma hazır komple sistem
 • Düşük hacimli veya acil özel siparişlerde, serigrafi baskının yerini mükemmel bir şekilde alır.

 STAR inkjet süsleme ünitesi yaklaşık 150.000 avro fiyatla satışa sunulacak.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Web genişliği                         200 – 350 mm

Alt tabaka kalınlığı               100 – 250 µm

Maksimum hız                      20 – 50 metre/dakika

Baskı yüksekliği                    300 µm’ye kadar

*çift ​​baskı çubuklu

Gri seviyeleri                          8’e kadar

Baskı çözünürlüğü                720 dpi

Damla boyutları                     6 – 40 pl

Mürekkep türü                       UV lak

Read More

LİNO S.A. – VANGUARD DIGITAL PRINTING SYSTEMS İŞBİRLİĞİ DUYURUSU

Lino S.A., ekipman, uygulamalar, sarf malzemeleri ve hizmetlerden oluşan Dijital ve 3D teknolojilerinde eksiksiz baskı çözümleri geliştirir ve sunar. Etiket, ambalaj ve basılı iletişim, imalat endüstrisi, tıp ve dental pazarlarındaki profesyonellere yöneliktir. Özellikle yenilikçi dijital baskı ve sonlandırma teknolojilerine odaklanır.

Geçtiğimiz günlerde Fespa 2022 fuarı sürecinde, Vanguard Digital Printing Systems firması ile stratejik bir anlaşmaya vardı.

Vanguard, Lawrenceville, Georgia, ABD merkezli, tabela, dekorasyon, iş ekipmanları, sanayi ve ambalaj baskı sistemleri için yüksek kaliteli UV flatbed yazıcıların lider üreticisidir ve oradaki pazarda hakim konumlardan birine sahiptir.

Dört farklı yazıcı kategorisinde  8 SGIA Product of the Year (Yılın Ürünü) ödülü ve bir Pinnacle Product ödülüne sahiptir.

2020 yılından bu yana Durst Grubunun bir parçası.

Durst grubunun bir parçası olarak Avrupa pazarına yönelik Vanguard yazıcılar İtalya’da üretilecek. Durst’un İtalya, Brixen’deki karargâhına bitişik bir binada, 5.000 m2’den fazla bir fabrika alanı inşa edildi. Baskı makinelerinin daha da geliştirilmesi için iki şirket arasında işbirliği yapılması bekleniyor.

 İki şirket arasındaki fiziksel yakınlık, müşterilere Durst Group’un genel portföyündeki mevcut tüm baskı sistemlerinin görüntülenebilmesi ve test edilebilmesi avantajını sunuyor.

Etkileyici baskı kalitesine sahip Vanguard yazıcılar, modüler bir tasarıma sahip ve  cazip bir fiyat / performans oranı sayesinde geniş bir uygulama yelpazesini kapsayabiliyorlar.

Read More

DURST’UN 510 MM İNKJET BASKI MAKİNESİ FLEKSOYA MEYDAN OKUYOR

UV inkjet artık baskı kalitesi ve üretkenlik açısından fleksografiye meydan okuyor. Andy Thomas-Emans’ın bildirdiği gibi, Durst’un son etkinliğinden çıkan ana mesaj buydu.

Durst’un İtalya’nın Brixen kentindeki etkileyici merkezinde düzenlenen Expo Label 2022 etkinliği, ziyaretçilere şirketin en son dijital baskı teknolojisini inceleme şansı tanıdı.

Şovun yıldızı kuşkusuz, UV inkjet baskının üretkenliğini çok çeşitli orta ve hatta uzun metrajlı işlerde flekso ile karşılaştırılabilir bir düzeye yükselten Tau RSCi idi.

Brixen demo merkezindeki RSCi baskı makinesinde 510 mm (20 inç) genişliğinde ve dört renkte 100 metre/dakika hızında baskı yapıldı.

Baskı hızı tam çözünürlükte 80 metre/dakika’dır ve beyaz baskıda 52 metre/dakika’ya düşer. 40 metre/dakika’da yüzde 80 opaklığa ulaşan özel bir beyaz modu mevcuttur.

RSCi baskı makinesi, 1.106 mm (43,5 inç) çapa kadar bobin kapasitesine sahiptir, rulo kaldırma dahil bir jumbo sarıcı içerecek şekilde yüksek verimlilik düşünülerek yapılandırılmıştır. Maksimum malzeme esnekliği için makine standart olarak bir chillroll yani soğutma merdanesi ile donatılmıştır.

“Baskı makinelerimizde hacimli işler üreten çok sayıda müşterimiz var.

2021’de 12 ay içinde, tek bir makinede 2 milyon metrekareden fazla baskı yapan müşterilerimiz vardı”

Durst Brixen İtalya’daki genel merkezi

Brixen’deki RSCi, dijital baskı makinesi, başa ve sona konumlandırılmış iki flekso istasyonu ile yapılandırılmıştır. Flekso istasyonlarının tipik kullanım alanları arasında ilk beyaz ve baskı sonrası lâk yer almaktadır, ancak uygulanabilir çalışma uzunluğunu uzatmak için spot flekso ve UV inkjet mürekkeplerini karıştırmak için farklı uygulamalar da düşünülebilir.

Başta olan flekso ünitesi, daha zorlu malzemeler için veya renk eşleşmesinin kritik olduğu kaplanmamış stoklarda primer uygulamak için de kullanılabilir.

Flekso üniteleri, mürekkep haznesi, toplama ve aniloks silindirinin yüklenmesine ve boşaltılmasına yardımcı olmak için kayar giriş/çıkış taşıyıcıları ile donatılmıştır.

Baskı makinesinin diğer özellikleri arasında donanım açısından güvenli bir uzaktan erişim olanağı ve entegre denetim masası bulunmaktadır.

ABG, Tau RSCi’nin 510 mm web genişliğine uyması için 530 mm genişliğinde bir Digicon sonlandırma hattı sergiledi. Digicon serisi,lak, laminasyon ve yüksek hızlı semi rotari kalıp kesme ve sıyırma uygulamalarını içeriyordu. Sistem, dijital baskı makinesine inline veya offline olarak bağlanabilmektedir.

Durst Group Etiket ve Esnek Ambalaj ürün müdürü Martin Leitner, 510mm Tau RSCi gibi sistemlerin UV inkjet dijital baskı için bir dönüm noktası olduğuna inanıyor.

‘Dijital, baskı kalitesi açısından flekso ile rekabet ediyor -Tau RSC baskı kalitesi flekso kadar iyi, hatta daha iyi.Bazı müşteriler bunu ofset ile karşılaştırıyor. Ayrıca, üretkenlik açısından dijital baskı makineleri, yüksek baskı hızları ile birlikte düşük işe giriş süreleri ile son derece rekabetçidir. Dijital Baskı makinelerimizdeki minimum baskı hızının 40 metre/ dakika olduğunu unutmamak gerek, bu nedenle operatör diğer teknolojilerde sıklıkla yaptığı gibi daha düşük hızlara inemez.’

Leitner ekliyor, Durst şimdiden çok sayıda müşterinin geleneksel flekso baskı makinelerini UV inkjet teknolojisiyle değiştirdiğini görüyoruz.

‘Rakamlar üzerinden konuşmak gerekirse, baskı makinelerimizde gerçekten yüksek hacimli işler üreten birkaç müşterimiz var. 2021’de tek bir baskı makinesinde 12 ayda 2 milyon metrekareden fazla baskı yapan müşterilerimiz ya da günlük düzenli üretimleri 20-25.000 metrekare, yani günde 60-75.000 lineer metre olan birden fazla müşterimiz vardı.’

‘UV inkjet’in bugün flekso için tam bir ikame olduğunu söylemiyorum. Her teknolojinin kendi alanı ve avantajları vardır, ancak son iki yılda UV inkjet ileriye doğru büyük adımlar attı ve müşterilere giderek daha fazla avantaj sağlıyor.’

Giriş seviyesi

Tau platformunda farklı adımları temsil eden iki UV inkjet baskı makinesi daha sergilendi.

Tau 330 RSC E, Durst’un 52 metre/dakika hızında çalışan giriş seviyesi baskı makinesidir, ancak yerinde 80 metre/dakika hızında çalışan 8 renkli Tau 330 RSC’ye yükseltilebilme özelliğine sahiptir.

Giriş seviyesi baskı makinesi olmasına rağmen, hat içi kameraya dayalı otomatik nozul kompansiyonu dahil olmak üzere, Tau makine serisinin en gelişmişiyle temel özellikleri paylaşıyor.Tüm Tau makineleri, Fuji Dimatix Samba 3GL baskı kafalarını kullanarak 2 pikolitre damla boyutuyla 1.200 x 1.200 DPI çözünürlükte baskı yapıyor.

Diğer makineler gibi, RSC-E de standart RSC UV mürekkeplerinin veya düşük migrasyon (LM) mürekkeplerinin kullanılmasına olanak verir.

Martin Leitner iki flekso istasyonlu Durst Tau RSCi baskı makinesini sunuyor

“Mürekkep Tasarrufu algoritması, görsel görünümde minimum değişiklikle mürekkep tüketimini azaltmak amacıyla orijinal renk kombinasyonunu değiştirmek için yapay zeka destekli görüntü analizini kullanır.”

Bir sonraki adım, 80 metre/dakika (262ft/dk) hızında çalışan ve yüksek opasiteli (yüzde 80) beyaz modunu içeren Tau 330 RSC’dir, bu da baskı makinesini özellikle katma değerli temizlik malzemeleri ve kozmetik uygulamaları için uygun hale getirir.

Baskı makinesi genişletilmiş gamut (CMYK+OGV) RSC mürekkep setiyle çalışıyor, ancak Durst’un testleri Pantone karşılığının yüzde 85 kadarının sadece CMYK ile 2’nin altında bir delta değeri ile elde edilebileceğini gösteriyor (alıntılanan test, HermaPE etiket malzemesi üzerinde gerçekleştirilmiştir). Tam CMYK+OGV mürekkep setinin kullanılması, Pantone karşılığının yüzde 95’e ulaşılmasını sağlar.

Brixen’deki RSC baskı makinesi, entegre bir nitrojen odasıyla gıda ve ilaç uygulamaları için düşük migrasyonlu mürekkepleri çalıştırarak sunuldu. Bu, kürleme alanındaki oksijeni ortadan kaldırarak yüzde 100 kürlenme ve sıfır koku oluşumunu garanti eder.

“Mürekkep Tasarrufu algoritması, görsel görünümde minimum değişiklikle mürekkep tüketimini azaltmak amacıyla orijinal renk kombinasyonunu değiştirmek için yapay zeka destekli görüntü analizini kullanır”

Otomasyon ekosistemi

Otomasyon, verimli dijital iş akışlarının temel bir özelliğidir.Durst, yeni bir araç olan Durst Analytics ile birlikte kendi Durst Workflow Label yazılım ekosistemini sergiledi. Ayrıca, birden fazla baskı makinesinin web tabanlı bir gösterge panosu aracılığıyla uzaktan izlenmesine izin vererek, mürekkep tüketimi ve çalışma süresi dahil olmak üzere çok çeşitli üretim verileri sağlar ve önleyici bakım işlevlerini içerir.

Bu daha geniş ekosistemin bir başka parçası da, işlemcilerin baskı

makinesini B2C/B2B iş akışlarına entegre etmelerini sağlayan ve tümü web tabanlı bir kullanıcı arayüzü üzerinden yönetilen Durst Smart Shop’tur.

Martin Leitner, ” Faaliyet gösterdiğimiz tüm baskı bölümlerinde yazılım geliştiren 40 kişiye sahibiz” diyor. ‘Böylece baskı makinesini, iş akışını, renk yönetimini ve verilerin akış şeklini otomatik hot folder kullanarak birbirine bağlayabiliriz.’

En son Durst Workflow Label + (v1.10) ile birlikte sunulan, iş başına mürekkep maliyetlerinde ortalama 9,5-12% arasında tasarruf sağlamak için akıllı renk değiştirme algoritmalarını kullanan Save Ink adlı yeni bir özelliktir.

Mürekkep Tasarrufu algoritması, görsel görünümde minimum değişiklikle (delta 2’nin altında) mürekkep tüketimini azaltmak amacıyla orijinal renk şemasını değiştirmek için yapay zeka destekli görüntü analizi kullanır.

Tasarruf edilebilecek mürekkep miktarı her çalışmaya özgü faktörlere bağlıdır. Martin Leitner, “100’den fazla farklı gerçek müşteri dosyasını analiz ettik” diyor. ‘Ortalama olarak CMYK renk konfigürasyonunda yüzde 12, CMYK+OGV konfigürasyonunda ise yüzde 9,5 maliyet tasarrufu sağlandı. Beyaz renkte tasarruf yoktur’.

Görsel olarak, Mürekkep tasarruf özelliğine sahip dosyalarda degradelerde görünür kırılmalar olmaz. Mürekkep Tasarrufunun kullanıldığının tek göstergesi renk doygunluğunda hafif bir azalmadır.

Mürekkep Tasarrufu özelliğinin gerçek önemi, Durst’un yeni yazıcı serisinin ve özellikle RSCi’nin artan üretkenliği ile birlikte düşünüldüğünde ortaya çıkar. Yerleşik flekso üniteleri ve Mürekkep Tasarrufu özelliğine sahip bir RSCi baskı makinesi, matbaacıların orta ve uzun tirajlarda flekso baskıya çok daha fazla meydan okumasını sağlayacaktır.

Panel oturumları

Yazar, Durst Expo Label 2022 etkinliğinde bir dizi panel oturumuna başkanlık etmiştir. Panelistler arasında Alman etiket birliği VskE’nin CEO’su Klemens Ehrlitzer; ABD etiket dönüştürücü TLF Graphics’in başkanı Robert McJury; Avery Dennison’da dijital ve güvenlik ürünleri ürün ve operasyon müdürü Honore Greff, A B Graphic’te satış direktörü Matt Burton ve UPM Raflatac’ta dijital baskı teknolojileri küresel direktörü Kirit Naik yer aldı.

Panelistler, genç etiket çalışanlarının etiket endüstrisine nasıl çekileceğine ve gelecekte etiket endüstrisi için sürdürülebilirliğin ne anlama geleceğine odaklandı.

İşe alımın zorlukları konusunda ilginç bir bakış açısı ortaya çıktı. Ehrlizter, etiket endüstrisinin genç çalışanları çekmek için “çekici” olması gerekmediği konusunda ısrar etti. Bunun yerine, sektörün etiketin önemini ebeveynler, eğitimciler ve gençlerin kendileri de dahil olmak üzere daha geniş bir topluluğa ifade etmesi gerekmektedir. VskE, etiketlerin olmadığı bir dünyanın tam olarak nasıl olacağını açıklayan eğlenceli bir video hazırladı.

Robert McJury, üreticilerin bakış açısından, gençlerin etiket sektörünün “çekici” olup olmamasından çok şirketin kültürüne ilgi duyduğunu söyledi. TLF Graphics flekso ve dijital operasyonlar arasında bölünmüş durumda ve McJury genç çalışanların kesinlikle işin dijital tarafına daha fazla ilgi gösterdiğini belirtiyor. “Bunu söylemekten nefret ediyorum ama sanırım yaşlanıyor ve flekso üretimden çıkıyor olabiliriz.”

Kendisi de etiket işgücünün genç bir üyesi olan Honore Greff, gençlerin zorlayıcı, ödüllendirici ve kendi değerleriyle uyumlu bir ortam arayışıyla şirketler arasında birçok kez hareket edecekleri gerçeğinin altını çizmiştir.

Sürdürülebilirliğe geçiş yapan Kirit Naik, etiketlerin kendilerinin geri dönüştürülebilir olmasının yanı sıra geri dönüştürülebilirliği sağlayan unsurlar olarak önemini vurguladı. Döngüsel ekonomi için tasarımın önemini vurguladı ve biyolojik olarak parçalanabilirlik ve gübrelenebilirliğin nereye uyduğuna değindi. Ehrlitter, kompostlanabilir etiketlerin yerel endüstriyel kompostlama tesisleri olmadan karşılaştığı zorlukların altını çizdi.

Taşıyıcısız etiketler bir başka ilginç tartışmaya yol açtı. Robert McJury, TLF’nin taşıyıcısız bir iş yapmayı denediğini ancak başaramadığını belirtirken Honore Greff, kaplayıcı/laminatörün hala reddedilmesi gereken bir taşıyıcı üzerine taşıyıcısız etiket yapmak zorunda olduğu gerçeğinin altını çizdi. ‘Ancak bu durumda taşıyıcıyı yönetmenin bizim için daha kolay olduğunu söyleyebiliriz, bu yüzden bu ilginç bir çözüm olabilir’. Matt Burton, A B Graphic’in aktif olarak taşıyıcısız teknoloji geliştirme arayışında olduğunu söyledi.

Lütfen Andy Thomas-Emans’ın  Label & Labeling Dergisinde , CİLT 44 | SAYI # 2 | NİSAN – HAZİRAN 2022 , yayınlanan orijinal makalesini okuyun

 

Read More

“Durst Tau RSC Platformu, Kaliteden ve verimden taviz vermeden 7/24 çalışıp üretim yapabilecek kapasitede bir çözüm!”

Son birkaç yıla kadar Inkjet Türkiye’de oldukça tereddüt edilen bir teknolojiydi. Gerek bizim gerek rakiplerimizin yaptığı kurulumlarla bu algı artık yavaş yavaş kırılıyor. Bildiğiniz gibi Türkiye’de herkesin gerek ekonomik şartlar gerekse teknoloji noktalarında çekinceleri var ancak ama birisi elini taşın altına soktuktan sonra da devamı geliyor. Eğer ekonomi stabil bir şekilde giderse bu sene çok daha fazla kurulum hedefliyoruz. Şu anda yaptığımız görüşmeler de bunu destekliyor.

Dijital baskı algısı genelde kısa tirajlı işleri basabilecek bir boşluğu doldurabilecek yönündeyken Durst Tau, 7/24 çalışıp üretim yapabilecek kapasitede bir makine. Gerek baskı hızı gerek baskı maliyetleri açısından fleksoyla yarışır vaziyette. Dolayısıyla algı da kırıldığı için önümüzdeki senelerde ciddi anlamda satışlar bekliyoruz. Rakiplerimiz de kendi kulvarlarında kurulum ve satışlarını gerçekleştiriyor. 

2017 Labelexpo fuarından  bu yana Durst iki yeni makine duyurusu yaptı. 2017 Labelexpo’da Durst RSC’nin lansmanını yapılmıştı. Tüm dünyada muazzam talep patlaması yaşandı. Vietnam, Cezayir ve Ermenistan gibi ülkelerden dahi siparişler var. Bu sene için siparişlerimiz kapanmış durumda, bugünden sonra alınacak siparişlerin üretim ve teslimleri 2020’ye sarkmış durumda. CMYK turuncu, viyolet ve yeşil renklerinde 78 metre hız ile baskı yapan makinemiz, beyaz baskısında 52 metre hızdaydı. Bu 78 metrelik hız 80 metreye çıktı. İki yeni lansmandan birincisi RSC-E, ekonomi dediğimiz model. Ciddi bir fiyat avantajı var, konfigürasyon, donanım RSC platformu ile birebir aynı, baskı kalitesi, mürekkep maliyetleri gibi detaylar da aynı. Sistemin tek farlı 80 mt/dk yerine 52 mt/dk hızda baskı yapıyor olması. Bu hız bile  (ki beyaz renk dahildir) etiket sektöründe büyük bir taktirle karşılandı ve yeterli bulundu. Çok önemli bir konu da RSC-E’ye karar verenlerin geleceğe yönelik yatırımlarını koruma ve geliştirme olanağı. Yani RSC-E sistemi gerek renk ve özellikle hız olarak yerinde 80 mt/dk hıza yükseltilerek RSC haline dönüşebiliyor. Kullanıcıların gereksinimleri arttıkça kapasite artımı mümkün olduğundan bir tereddüt oluşmuyor.

Türkiye pazarı için muazzam bir makine, ilk kurulumumuzu CMYK + Beyaz donanımlı olarak Gebze’de Renksan Etiket’e yaptık. LabelExpo sırasında RSC platformu üyelerinin hızını, kalitesini ve verimini gören ziyaretçilerimiz yüksek beğenilerini açıkça ifade etmekten çekinmediler doğrusu, bu da bizi çok mutlu etti.  Müşterilerimizin tepkisi de aynı şekilde oluyor. 2019 Labelexpo’dan hemen önce duyurusu yapılan RSC platform ailesinin yeni üyesi RSCi ile “Endüstriyel” model olarak pazardaki yerini alacak ve eminiz ki büyük beğeni alacak. Bu model daha farklı bir şaseye sahip. Yine aynı baskı kafaları, aynı baskı donanımı ve yazılım kullanılıyor. Bununla birlikte soğutma silindiri standart hale getirilmiş. Bu makinenin en önemli özelliği aynı gövdede 33, 42 ve 51 cm.’ye kadar genişletilebilmesi. Jumbo unwinder ve winder’a sahip. Bu makineyle birlikte yüksek hız opsiyonu da geldi. Bu opsiyonda sistem renk sayısından bağımsız dakikada 100 metre baskı yapabiliyor. Çözünürlük ya da opaklık kaybı olmadan beyazda 80 metreye çıkabiliyorsunuz. Ayrıca high opacity özelliği geldi. Bu sayede tek geçişte %80 opaklığa kadar beyaz baskı yapabiliyorsunuz. Bunda da sürat 39 metre. RSCi sistemi üretimlerin sonrası teslimler 2020 Mayıs-Haziran aylarında başlayacak olup, LabelExpo sırasında DURST tarafından bir çok satış daha şimdiden gerçekleşmiş durumda.

RSC platformu sistemlerinin verimliliğini ve sürdürülebilirliğini artıran en önemli özelliklerin başında sarf malzeme olmayan ve yedek parça olarak değerlendirilmesi gereken SAMBA Dimatrix G3L yazıcı kafalar ve bu kafalardaki herhangi bir nozul tıkanmasına karşı otomatik olarak yan nozullarla yapılan görsel onarım işlemi gelmektedir. Platformda 7 Renk kullanılması halinde CMYK+OVG renk evreni pantone kataloğunun %95’ini karşılayacak kadar genişletilmektedir. Ayrıca platformda kullanılan renklerin tamamı proses renk olarak tramlı grafik çalışmaya dahil edildiğinden renk kalibrasyonunda bir sorun yaşanmamaktadır.  

SEI LASER “Label MASTER” ile Hemen Kesim ürün teslim…

Lino SISTEM tarafından temsil edilen bir diğer ürünümüz ise SEI Lazer Kesim sistemleridir. Hemen her sektörde olduğu gibi etiket ve karton dekorasyon pazarında da çok başarılı ve güvenilir çözümler üreten SEI LASER LabelExpo sırasında pazardaki yeni trend olan ebat genişlemesine paralel 600 mm eninde formda etiket lazer kesim işlemlerini bobinden bobine yapan yeni sistemini tanıttı. Sistemin  her biri 300W’lık 4 adet kafa ile olan verimliliği, geniş en desteğiyle inanılmaz boyutlara ulaşmış durumda. SEI LASER tarafından halen üretilmekte olan 350 mm eninde çok beğenilerek kullanılan ve halen Türkiye’de de tarafımızdan 2 adet kurulumu gerçekleştirilen LABEL MASTER Modeli yine fuarın gözdeleri arasındaydı. 4 Lazer kafası ile dakikada 100 metre hıza ulaşabilen sistem halen SEI LASER’in en çok satan çözümü olarak dikkat çekmektedir.

Siparişten Faturaya BEL “OverPrint MIS” yazılım çözümü…

Basım Endüstrisinde verimliliğin en önemli unsurlarından bir de maliyetlerin, satışların ve üretimin otomatik kontrolü ve hatasız istatistiklerde, raporlamalarla desteklenmesini gerektirmekte. Bu çerçevede Lino SISTEM, BEL ile işbirliği yapmakta ve baştan sona, yani siparişten paketlemeye kadar tüm ön hazırlık ve üretim süreçlerini kontrol eden, yazılım olan OverPrint MIS’i müşterilerine sunmaktadır. Halen Türkiye’de 5-6 firma tarafından büyük bir memnuniyet ile kullanılmakta olan yazılım müşteri ilişkilerinden, maliyet analizine, teklif hazırlamaktan sipariş onayına, üretim planlamasından üretime, stok kontrolden sevkiyata ve sonunda raporlamalardan muhasebe sistemi ile entegrasyona kadar kesintisiz ve hatasız bir yönetim sistemi olarak beğenilmektedir.

Read More

GM VE FLEXOR LABELEXPO 2019’DA YENİ BASKI SONRASI ÇÖZÜMLERİNİ SUNACAKLAR

GM stant – 9A40:


Otomatik etiket baskı sonrası işlemleri ve katma değerli etiket uygulamalarındaki en yeni gelişmeleri göstereceğiz. Tamamen yeni platformlarımız üretim hızını arttırmayı, kaliteyi sağlamayı ve hammadde kullanımını optimize etmeyi amaçlıyor. Sistemler gerçek çözümler sunarken ihtiyaçlarınızı karşılamayı hedeflemektedir. 2019 modelleri, manyetik bıçak ünitesi için bıçak yükleme, makine kullanımı ve çevrimiçi destek için daha ergonomik tasarım sayesinde çok daha kısa sürede ayar yapılmasını sağlamaktadır.

Sergilenen modeller aşağıdaki özelliklere sahiptir;
YENİ DC350 – Bir dizi yeni ve akıllı modüllerle YENİ “GM Premium” baskı sonrası sistemi
    –  YENİ Akıllı TARET – yeni GM tam servo kontrollü otomatik taret sarıcı. Rulo değiştirirken sistemin durdurulmasına gerek olmadığından verimli üretim      sağlar.   Bu benzersiz çözüm, ıslak merdane izleri olmadan form üzerinde etiketlere düzgün şekilde lak atılmasını sağlar. 

    –  YENİ Akıllı Bıçak Yükleme – değiştirme sürelerini azaltmak ve saniyeler içinde ve her seferinde doğru bir bıçak takılmasını sağlamak için otomatik bıçak değiştirme sistemi.
    –  YENİ Akıllı Dantel Sıyırma – servo kontrollü gerilime sahip mükemmel bir dantel sıyırma ve toplama sistemi. Dantel boşta bir kauçuk merdane etrafına soyulur ve hemen toplayıcıya aktarılır. Hassas baskı altı malzeme ve karmaşık etiket şekillerini yüksek hızda kesilip, dantel toplanırken bile sorunsuz çalışmasını sağlar. Sergilenen makine, mükemmel bıçak kesim sonuçları veren “Wink” marka ve dijital aralık ayarı olan “SmartGap Touch” kalıp kesim sistemiyle beraber sergilenecek.
YENİ 330FB – yeni GM premium şarap etiketi hattı Sıcak Yaldız / Kabartma / Serigrafi içermektedir. 50 tona kadar baskı uygulayan ve 44m / dakikaya kadar hızda YENİ hızlı ve ağır sıklet sıcak yaldız ünitesi, YENİ ve hızlı serigrafi ünitesi ve sofistike yüksek hassasiyetli hareketli UV serigrafi kurutma sistemi.
YENİ DC330 MINI – kompakt bir yapıda tam bir baskı sonrası sistemi. Ziyaretçiler, inkjet baskı makinesi ile IN-LINE ve yeni GM SmartCrush ile de OFF-LINE çalışma için değerlendirebilirler.
YENİ DC330MINIflex – flekso lak, laminasyon ve kurutma, semi rotatif bıçak kesim, backscore ve dilme istasyonu ile donatılmıştır.
YENİ SR350 – kalite kontrollü yeni GM yüksek hızlı dilimleme – sarma makinesi. En gelişmiş Servo sürücü teknolojisi ve benzersiz otomatik ayarlı bıçak seçeneği sunmaktadır. SR350, gelişmiş Nikka M1 etiket kalite kontrol sistemi seçeneğiyle donatılmıştır. Makine saniyeler içinde hızlanır ve herhangi bir hata tespit edilirse tam olarak 10 cm içinde durur. Çalışma hızı 300mt/dakikaya kadardır.
DC330 – Modüler baskı sonrası hattı, yüksek hızlı InkJet etiket baskı makinesi ile IN-LINE olarak sergilenecek.
GM SmartView – İdeal otomatik Endüstri 4.0 sistemi. Müşterinin sahip olduğu tüm GM etiket çevrim sistemlerinin gerçek zamanlı verilerini sağlar. GM SmartView, MIS ile entegre olup, JDF standardına uyumludur. Çalışmakta olan tüm makineleri hızlı bir şekilde gözlemlenmesini, iş etiketi ve operatör adını, makinenin mevcut durumunu vb. denetlemekte kullanılabilir. Gelişmiş IoT bağlantısı ile birlikte sunulmaktadır.
ETV330– Etiketleri ve ağır malzemeleri kesmeye için IN-LINE veya OFF-LINE kullanım için uygun olan giyotin kesicili tabakalama sistemi. Dahili pozalama kontrol ile birlikte gelir ve kolay kullanım sağlayan dokunmatik ekran üzerinden sisteme kumanda edilir.
PNT160 – İsteğe bağlı uzunluktaki ve boyutlardaki karton göbeklerin yüksek hızlarda hassas beslenmesini ve kesilmesini sağlayan yarı otomatik göbek kesici. 

FLEXOR YENİ ETİKET ÇEVRİM VE BASKI SONRASI ÇÖZÜMLERİNİ SUNAR

Etiket çevrim makine üreticisi FLEXOR (stand D38, salon 7), Labelexpo Avrupa’da yeni  xCUT PRO II semi-rotary dijital baskı sonrası sistemini ilk kez tanıtacak.

Büyüyen dijital baskı pazarı için FLEXOR, sektörde sınıfının en kısa form geçişi olan XCUT PRO makinesini sergiliyor. Ayrıca kaçırılmaması gereken bir dünya prömiyeri olarak XCUT PRO II; yine sektörde sınıfının en kısa form geçişi ile semi-rotary etiket kesim ünitesi, entegre fleksografik UV baskı istasyonu ve laminasyon istasyonu izleyiciler sergileyecek. Bu iki son derece kompakt ve verimlilik uzmanı özellik dijital baskılı etiketler üzerinden fuar sırasında yerinde test edilebilecektir.

Diğer bir yenilik ise yeni FLEXOR “540 sınıfı” sistemidir. Ergonomik (en yüksek kullanım kolaylığı ile esnek) modüler genişletilebilir, çok yönlü ve etkin (yüksek makine hızı ve hızlı iş ve bobin değişimi ile). Yüksek verim ve büyük tiraja ihtiyaç duyulduğunda mükemmel çözüm. 540mm form genişliğini ve avantajlarınızı yaşayın.

Diğer önemli noktalar arasında kısa vadede hızlı ve ekonomik rulo değişimleri için yeni ve yeniden tasarlanmış yarı otomatik taret sarıcı ve kolay ve hızlı Kesme bıçağı ayarı için otomatik bıçak ayar sistemi iSLIT bulunmaktadır. Her iki yenilik de isteğe bağlı olarak çoğu FLEXOR makinesine entegre edilebilmektedir. Bu yeniliklere ek olarak, FLEXOR, revize edilmiş “IQ Serisi” ni flekso UV ünitesi, jumbo bobin çözücüyü ve yeni yarı otomatik taret sarıcıyla birlikte sergiliyor.

FLEXOR makinelerinin “Industry 4.0 Ready” olduğunu ve tüm makinelere ek olarak Flexor’un müşterimize bulut tabanlı verimlilik araçlarıyla destek vermek için Plantyst ile ortaklık yaptığını söylemeye gerek yok. Size sürpriz yapalım!

Bizi “Nilpeter Salonu” Salon 7, D38 Standında bulabilirsiniz.

Ziyaretinizi dört gözle bekliyoruz.

.

Read More